11.04.2014

„Złe towarzystwo” John VerdonAutor: John Verdon
tłumaczenie: Marcin Wróbel
tytuł oryginału: Shut Your Eyes Tight
wydawnictwo: Otwarte
data wydania: 23 sierpnia 2012
ISBN: 978-83-7515-200-5
liczba stron: 624

John Verdon to przykład pisarza, który zdecydowanie zbyt długo czekał, by zaprezentować swoje pisarskie umiejętności. Co prawda jego talent został dość szybko dostrzeżony, jednak pragnąc zapewnić rodzinie godziwy byt, Verdon zdecydował się na robienie kariery w branży reklamowej – z bardzo pozytywnym skutkiem. Dopiero po przejściu na emeryturę, odciął się od zgiełku wielkiego miasta i poświęcił się pisaniu. Jego debiutancka „Wyliczanka” szybko wspięła się na listy bestsellerów, a sam Verdon zabrał się za pisanie kolejnych części. „Złe towarzystwo” to drugi tom niezwykłych przygód emerytowanego, nowojorskiego detektywa.

Główny bohater, Dave Gurney, próbuje na dobre zapomnieć o pracy i rozsmakować się w urokach życia emeryta mieszkającego w spokojnej i malowniczej okolicy. Niestety jego sielanka kończy się zanim na dobre mogła się rozpocząć. Za sprawą nacisków matki pewnej ofiary, Dave zostaje poproszony o pomoc w rozwikłaniu zagadki okrutnego morderstwa. Młoda kobieta zostaje pozbawiona głowy w dniu swojego ślubu. Wszystko wskazuje na to, że za tym czynem stoi meksykański ogrodnik, który po dokonaniu zbrodni przepada bez śladu. Mimo najszczerszych chęci, detektyw jest na tyle zaintrygowany sprawą, że nie potrafi odmówić kobiecie. Postanawia przeznaczyć 2 tygodnie na zaznajomienie się ze wszystkimi szczegółami. Rozpoczyna się wyścig z czasem...

Pomimo sporej objętości, książkę czyta się naprawdę szybko. Już zarys kryminalnej intrygi rysuje się bardzo interesująco, a to przecież dopiero wstęp do tego, co zgotował dla nas pisarz. Za sprawą męża ofiary, poważanego psychologa, pracującego w klinice dla bardzo specyficznych dziewcząt, otwiera się przed nami zupełnie nowy, mroczny świat. Jego pacjentki będące ofiarami seksualnego molestowania w dzieciństwie, u progu dorosłego życia, przeobrażają się w kolejnych katów. To bardzo interesująca mieszanka, bo z reguły z molestowaniem seksualnym kojarzeni są mężczyźni, a tutaj nie tylko mamy do czynienia z kobietami, ale są to równocześnie i ofiary i sprawcy zbrodni. Czytelnik może liczyć na szereg zwrotów akcji i licznych niespodzianek. Rozwiązanie jest na tyle zawiłe, że isnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że ktokolwiek zdoła dużo wcześniej je przewidzieć. W pierwszym odruchu pomyślałam nawet, że pisarz za bardzo się rozpędził i stworzył zakończenie oderwane od rzeczywistości. Z drugiej jednak strony, skoro zrodziło się w jego głowie, teoretycznie mogło również zrodzić się w głowie książkowego psychopaty...

Duży plus stanowią dla mnie fragmenty dotyczące życia prywatnego detektywa. Po przeprowadzce z miasta żona emerytowanego detektywa ma nadzieję, że wreszcie zaczną spędzać ze sobą więcej czasu i nie będzie musiała niepokoić się o jego życie. Niestety rzeczywistość wygląda inaczej. Dave nadel nie może odciąć się od swojej pracy, co doprowadza do szeregu konfliktów. Zarówno Dave jak i Madeleine muszą zdobyć się na szerego kompromisów, które mają sprawić, że kolejne lata ich małżeństwa nie przemienią się w niekończący się okres kłótni. Warto również zaznaczyć, że choć Madeleine próbuje trzymać się z daleka od okropieństw, jakimi zajmuje się jej mąż, to właśnie jej luźne spostrzeżenia potrafią naprowadzić go na właściwy trop.

Verdon zdołał stworzyć bardzo udany, trzymający w napięciu kryminał z nieszablonową fabułą. Znajomość pierwszej części serii nie jest tutaj warunkiem koniecznym, dlatego polecam wszystkim fanom gatunku.

Złe towarzystwo [John Verdon] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

9 komentarzy:

 1. Skoro twoim zdaniem fabuła jest nieszablonowa, to już daje za to duży plus. Na dodatek intryga kryminalna trzyma fason, więc nie pozostaje mi nic innego jak poznać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. I kolejny kryminał, który wyszedł spod pióra Vedona zapowiada się bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tym pisarzu. Lepiej późno niż wcale. Na kryminał zawsze znajdę chęć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawie zabrzmiało, chociaż nie przepdam za kryminałami ta recenzja jest zachęcająca :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka niestety nie w moich klimatach. Bardzo rzadko sięgam po kryminały :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś chciałam przeczytać obie powieści tego autora, ale oczywiście nazwisko wyleciało mi z głowy i o planach zapomniałam. Teraz mam podwójną ochotę na te historie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Twoja pozytywna opinia cieszy mnie tym bardziej, że mam tę książkę w swoich zbiorach. :) P.S. Przypominam Ci o moim konkursie, bo kończy się w najbliższy wtorek. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nominowałam Twój blog do nagrody Liebster Award :) Szczegóły na moim blogu. Jeśli nie masz ochoty się w to bawić, to po prostu zignoruj.

  OdpowiedzUsuń
 9. Coś zdecydowanie dla mnie :)

  Wesołego Alleluja!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...