12.06.2013

"Pandemonium" Lauren Oliver
Autor: Lauren Oliver
tłumaczenie: Monika Bukowska
tytuł oryginału: Pandemonium
seria/cykl wydawniczy: Delirium tom 2
wydawnictwo: Otwarte
data wydania: październik 2012
ISBN: 978-83-7515-222-7
liczba stron: 376

„Pandemonium” to druga część bardzo udanej serii dla młodzieży. Jej główna bohaterka, Lena, żyje w świecie, na którym miłość postrzegana jest jako straszna choroba. To ona jest źródłem cierpienia, czasem tak wielkiego, że człowiek popełnia samobójstwo. Na szczęście wynaleziono zabieg, dzięki któremu ludzie mogą się przed nią uchronić. Raz przeprowadzony sprawia, że człowiek już nigdy więcej nie dozna tego niebezpiecznego uczucia, będzie doskonale obojętny na drugiego człowieka. Lenę również ma spotkać taki zabieg, jednak zanim do tego dochodzi, poznaje Aleksa. Między tą dwójką szybko rodzi się uczucie, skrzętnie ukrywane przed innymi. Na krótko przed terminem zabiegu Leny, para decyduje się uciec. Niestety parze najwidoczniej nie jest pisane być razem. Jedynie dziewczyna daje radę wymknąć się z Portland. Aleksa pogrążają płomienie...

W drugiej części przyjdzie nam śledzić poczynania Leny w Głuszy, pośród Odmieńców. Nawiązuje ona pierwsze znajomości, próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, oczywiście wciąż bardzo cierpi z powodu utraty Aleksa. Życie w Głuszy nie jest proste, często brakuje nawet najbardziej podstawowych artykułów, ale przynajmniej pozbawione jest wszechobecnej kontroli. Dziewczyna wstępuje do ruchu oporu. Pod nowym nazwiskiem, z nowym życiorysem, pragnie walczyć o życie pełne emocji i miłości. Los sprawia, że jej drogi krzyżują się z Julianem, szefem młodzieżowej sekcji Ameryki Wolnej od Delirii. Co więcej, aby przetrwać, oboje muszą zapomnieć o tym, co ich dzieli. W przeciwnym wypadku mogą nawet starcić życie. Czy będą w stanie podjąć ryzyko i jak może skończyć się taka współpraca?

Pomysł przedstawienia miłości jako potężnej, zgubnej siły, przeciw której trzeba walczyć, już dawno mnie zaintrygował. Stworzona wokół tego pomysłu historia jest naprawdę całkiem udana, dlatego wcale nie dziwi mnie fakt, że seria cieszy się taką popularnością. Naprzemienna prezentacja zdarzeń z początku pobytu Leny w Głuszy i wydarzeń obecnych to bardzo sympatyczny zabieg, który uatrakcyjnia fabułę i w jakiś sposób wyróżnia opowieść spośród podobnych książek. Mimo to uczciwie muszę przyznać, że w niektórych momentach miałam wrażenie, że akcja mogłaby toczyć się zdecydowanie szybciej. W pamięci mam jeszcze inną młodzieżową serię, w której każdy rozdział kończył się tak, że po prostu musiałam czytać kolejny. W przypadku „Pandemonium” podobną potrzebę odczułam dopiero... na samym końcu :-) Książka kończy się na tyle ciekawie, że czytelnik ma ochotę od razu pobiec do księgarni po trzecią i już ostatnią część tej serii.

Podsumowując, tym razem chyba poczułam się nieco za stara na tę książkę. Co prawda sam pomysł na serię uważam za naprawdę ciekawy, perypetie, w dużej mierze miłosne, głównej bohaterki aż tak bardzo mnie nie porwały. Mimo to jestem przekonana, że książka znajdzie wielu wiernych fanów, dlatego zachęcam do przeczytania, przede wszystkim nastoletnich czytelników.


Pandemonium [Lauren Oliver] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

17 komentarzy:

 1. Kurcze, ja jestem chyba jedyną osobą na tym padole, której ta seria nie zachwyciła;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jesteś sama ;-) Niby pomysł dobry ale jakoś nie zaiskrzyło. Choć rozumiem że może się podobać.

   Usuń
 2. A mnie ta seria jakoś specjalnie nigdy nie pociągała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też już przestała. Doczytałam sobie recenzje trzeciej i wszystko czego chciałam się dowiedzieć, już wiem ;-)

   Usuń
 3. Dla mnie ta seria ani trochę jest nieudana. Jedyne co ujdzie to pomysł na fabułę, ale i on trąci infantylizmem. W związku z tym wniosek jest taki, że nie jest to kwestia wieku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam wiele bardzo pozytywnych opinii, dlatego wyszłam z założenia że może młodzieży bardziej odpowiada... Fabuła mi się podoba ale czegoś zdecydowanie tu brak.

   Usuń
 4. Mam w planach całą trylogię :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Planuję przeczytać całą serię. Jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Delirium mnie oczarowało, zobaczymy, jak będzie z tą częścią.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przede mną tom pierwszy, ale mam wrażenie, że na nim poprzestanę... :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nie będzie tak źle. Wielu osobom seria bardzo się spodobała ;-)

   Usuń
 8. Zupełnie nie znam tej serii. Przyznam, że czasem się gubię w mnogości podobnych młodzieżówek, choć chętnie od czasu do czasu sobie jakąś aplikuję. Mają w sobie taką jakąś prostotę, świeżość, beztroskę, no i często potężny ładunek emocji...

  OdpowiedzUsuń
 9. Szkoda, że nasi wydawcy (na szczęście nie wszyscy) przyłączają się do ogłupiania kolejnych młodych pokoleń, które coraz bardziej pogrążają się w jakimś mentalnym matriksie kompletnie oderwanym od rzeczywistości. Nie dość, że coraz więcej ludzi postrzega świat poprzez reklamy, których treść bierze za rzeczywistość, podobnie jak papkę serwowaną przez polityków i wysługujące się im media, to jeszcze takie książki się im serwuje, gdy chcą się od niej oderwać. Gdzie mają szukać wzorców, prawdy o życiu? Czemu nie propaguje się choćby takiego Archera?

  Dla mnie, przynajmniej tak odbieram na podstawie Twojej recenzji, książka raczej jest dla dorosłych, którzy chcą zdziecinnieć, niż dla młodzieży, która chce wydorośleć :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Rany, od dawna mam na nią chętkę.!

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam tę serię. Muszę jeszcze doczytać w oryginale połówki, które się do niej ukazały. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytałam pierwszej części, oj, jeśli Ty czujesz się za stara... to muszę już zostawić tę serię młodzieży.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czuję się zwolniona ze znajomości tej serii. :P

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...