21.08.2018

"W zdrowym ciele zdrowy mózg" Anders Hansen


Autor: Anders Hansen
Tłumaczenie: Agata Teperek
Wydawnictwo: Znak
tytuł oryginału: Hjärnstark
data wydania: 30 lipca 2018
ISBN: 9788324053568
liczba stron: 256
Zapewne doskonale znacie ten schemat - dobrze zbudowany, często uprawiający sport chłopak to idiota o niskim ilorazie inteligencji, z kolei wątły chłopak w okularach, siedziący przed swoim komputerem, to ktoś ponadprzeciętny, choć często niedoceniony. Taki właśnie obraz wykreowały media, powstało wiele filmów, mających potwierdzić ten stereotyp. Nie muszę już nawet dodawać że pod koniec wysportowany półgłówek ponosi klęskę, a chuderlawy "geniusz" zostaje doceniony... Może właśnie dlatego wiele osób ma dość lekceważące podejście do osób regularnie uprawiających sporty. Ma pustkę w głowie, to przynajmniej biceps musi mieć twardy... Być może właśnie dalego pozycja Andersa Hansena dla wielu osób może być zaskakująca. Ten popularny w Szwecji psychiatra próbuje nas bowiem przekonać, że nic nie poprawia sprawności mózgu równie dobrze jak ... właśnie sport.

Z pozoru może wydaje się to nielogiczne. W końcu jeśli komuś marzy się "sześciopak" na brzuchu, nie robi ćwiczeń na nogi. Dlatego tak łatwo nabraliśmy się też na wszelkie programy komputerowe, które rzekomo mają poprawić funkcjonowanie naszego mózgu. Prawda jest jednak zupełnie inna. Tego typu wynalazki mają na celu przede wszystkim uszczuplić nasz portfel. Ich wpływ na nasz mózg jest niemal zerowy, w odróżnieniu od 30-minutowego spaceru czy truchtu. Dlaczego więc nie piszą o tym wszystkie gazety, lub chociaż te "fitnessowe"? Odpowiedź jest prosta, na naszym spacerze nikt nie zarobi, a płytki z programami "trenującymi mózg" to kosztowny biznes...

W książce znajdziecie więcej takich zaskakujących faktów, otrzymacie również bardzo kompleksową odpowiedź na pytanie, dlaczego ruch jest dla nas aż tak korzystny. Autor przywołuje szereg badań potwierdzających swoją tezę, informacji co i jak często trenować, by nasze działanie pozytywnie wpłynęło nie tylko na nasze ciało, ale i zdolność uczenia się.

Teoretycznie książkę można by streścić w jednym zdaniu - ruch pozytywnie wpływa na działalność mózgu. Myślę jednak że to trochę za mało, by naprawdę pojąć dobroczynność zwykłego spaceru. Hansen stara się podjąć wszystkie najważniejsze aspekty tematu. I tak dowiecie się na przykład, jak ruch może wpływać na osoby zagrożone depresją czy demencją, jak może wpływać na dzieci z ADHD. Pomiędzy te wywody autor wplata szereg informacji na temat samego mózgu, jego budowy, sposobu w jaki pracuje. Wszystko podane jest w bardzo przystępny sposób, nie trzeba więc studiować medycyny, by pojąć o czym mowa.

Dlaczego więc, pomimo że ruch tak dobrze wpływa na nasze samopoczucie i wygląd, tak trudno jest wstać z fotela i zmusić się do paru kroków? Czy dobroczynność ruchu ma swoją granicę i można go przedawkować? Mam wrażenie, że w książce nie ma pytania, pozostawionego bez odpowiedzi. 

Nawet jeśli książka jest w dużej mierze wtórna, ciągle wracamy do stwierdzenia, że ruch dla mózgu może czynić cuda, uważam że warto ją przeczytać i potraktować jako motywator do wprowadzenia większej ilości ruchu do naszego życia. To, o czym pisze Hansel powinno być oczywiste, jednak obserwując zmiany w naszym życiu, jakie dokonały się w ostatnich latach, niestety nie jest. Zanim więc włączymy telewizor, by obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu, zajadając się potrawami, które właśnie zamówiliśmy przez internet, warto wrócić do podstaw, przemyśleć nasze zachowanie, odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego, pomimo tylu udogodnień, tak często czujemy się wypaleni i co możemy zrobić, by nasze życie znów nabrało barw. Moim zdaniem książka "W zdrowym ciele zdrowy mózg" jest bardzo aktualna i szalenie potrzebna. Polecam ją każdemu, czas naprawdę o siebie zadbać.

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...