12.05.2014

„Green Day. Amerykańscy idioci“ Ben Myers
Autor: Ben Myers
wydawnictwo: Anakonda
data wydania: 26 marca 2014
ISBN: 9788363885366
liczba stron: 330

Moja przygoda z zespołem Green Day rozpoczęła się bardzo późno i zupełnie przypadkowo. Co prawda bez większego problemu mogłam wymienić szereg ich piosenek, jednak zaiskrzyło między nami dopiero w 2005 roku. Właśnie wtedy miało miejsce wyjątkowe muzyczne wydarzenie, jakim było Live 8 - seria koncertów charytatywnych zorganizowanych w krajach grupy G8 oraz Republice Południowej Afryki przez Boba Geldofa oraz Bono. Imprezę śledziłam ze względu na wiele znakomitości, jakie zgodziły się w niej wystąpić, takie jak choćby U2, Metallica czy Coldplay. I choć przyznaję, że prawie wszyscy zaprezentowali się całkiem dobrze, ich znakomita większość postawiła na bardzo spokojne kawałki. Być może chodziło o nawiązanie do poważnej problematyki całej akcji, jednak efekt był taki, że osoba śledząca transmisję w telewizji, po pewnym czasie zaczynała się nudzić. Sytuacja zmieniła się dopiero w chwili, gdy na scenę w Belinie wkroczył zespół Green Day. Zespół z wrodzoną sobie naturalnością porwał nie tylko stojącą przed sobą publiczność, ale także widzów śledzących wydarzenie przed ekranami telewizorów na całym świecie. Tak, to właśnie wtedy po raz pierwszy odczułam „siłę rażenia” tych chłopaków podczas koncertów. Tym bardziej ucieszyłam się z informacji, że wydawnictwo Anakonda planuje wydać książkę, dzięki której będę mogła poznać ich zdecydowanie lepiej.

„Green Day. Amerykańscy idioci“ to polskie tłumaczenie cenionej przez fanów książki „Green Day: American Idiots & The New Punk Explosion”, autorstwa Bena Myersa. Myers jest uznanym dziennikarzem muzycznym, który od dawna śledzi poczynania wielu znakomitych grup, czego efektem są świetne biografie Muse, czy też System of a Down. Zespół Green Day był mu bliski przez naprawdę wiele lat, śmiem więc twierdzić, że mało kto byłby w stanie napisać książkę na temat tego zespołu rzetelniej od niego.

„Amerykańscy idioci” uwiedli mnie praktycznie już od pierwszych stron, na których autor książki pięknie nakreślił okolicę, w której dorastali członkowie grupy. Historia opowiedziana przez Myersa nie ogranicza się jedynie do wydarzeń z okresu działalności jakże znanej grupy, ale sięga do czasów, gdy chłopcy dopiero zaczynali marzyć o stworzeniu zespołu, szukali własnej tożsamości. W książce roi się od wypowiedzi członków grupy, opisów kolejnych tras koncertowych i płyt, wielu mniej lub bardziej znanych anegdot. Osobiście na pewno już nigdy nie zapomnę, co grupę łączy z ... Ulicą Sezamkową.

Książka stanowi barwną opowieść o tym, jak środowisko ukształtowało jednen z najbardziej znanych zespołów, i jak zespół wpłynął na muzyczną branżę. Choć autor książki od lat żywo interesuje się Green Day, nie odniosłam wrażenia, że próbował cokolwiek przemilczeć czy też przedstawić ich w przesadnie pozytywnym świetle. Jego książka jest nie tylko rzetelna, ale również bardzo ciekawa, nie tylko dla najwierniejszych fanów zespołu. Nie skłamię pisząc, że to jedna z najlepszych muzycznych biograffi, z jakimi przyszło mi mieć kontakt.

Podobnie jak w przypadku innych książek z serii „Gwiazdy sceny” i tu nie zabrakło wkładki z serią kolorowych zdjęć, jak i szczegółowej dyskografii zespołu. Całość została pięknie wydana i na pewno stanowi znakomity prezent dla każdego fana Green Day, o ile on sam już wcześniej jej nie kupił. Polecam wszystkim, którzy cenią sobie opowieści o nietuzinkowych muzykach, majacych istotny wpływ na całą muzyczną branżę. Właśnie tak powinno się pisać ich biografie. Solidna, barwna pozycja.  

8 komentarzy:

 1. Nie przepadam za zespołem toteż zapewne odpuszczę sobie tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słucham GD jakoś wybitnie - max 3 piosenki, więc w sumie nie czuję potrzeby czytanai tej pozycij.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla fanów tej formacji to na pewno nie lada gratka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piszesz bardzo dobre recenzje....
  Masz talent.
  Potrafisz o każdej książce powiedzieć coś dobrego,
  ale recenzja i tak jest wyważona.

  OdpowiedzUsuń
 5. Do tej pory tylko raz zdarzyło mi się sięgnąć po biografię, a było to "Pod ciężarem nieba" o Cobainie i Nirvanie, jednak na książkę o Green Day też zaczynam nabierać ochoty. Na pewno się za nią rozejrzę. C;

  OdpowiedzUsuń
 6. Znam kilka piosenek Green Day, choć nie jestem ich wielką fanką. Mimo tego, z przyjemnością przeczytałabym historię powstania "zielonego" zespołu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. nie znam w ogóle tego zespołu ani ich twórczości, ponieważ zazwyczaj słucham jedynie polskich wykonawców, dlatego na powyższą publikacje raczej się nie skuszę, ale zapewne znajdzie ona swoich zagorzałych czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 8. A gdzie obecnie można kupić tą książkę?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...