9.06.2015

"Kochając syna" Lisa GenovaAutor: Lisa Genova
tłumaczenie: Joanna Dziubińska
tytuł oryginału: Love Anthony
wydawnictwo: Filia
data wydania: 8 października 2014
ISBN: 9788379880539
liczba stron: 436

Moment, w którym w naszym życiu pojawia się maleńka istota jest naprawdę wyjątkowy. Pomimo dziewięciu miesięcy przygotowań na tę chwilę, spoglądając na maleństwo trudno uwierzyć, że ktokolwiek jest w stanie stworzyć coś tak wspaniałego. Kolejne tygodnie bywają naprawdę trudne. Notoryczny brak snu i przemęczenie mogą doprowadzić nas do prawdziwej frustracji. Wystarczy jednak jeden moment, by człowiek poczuł, że wysiłek się opłaca. To chwila, w której dziecko na nas spogląda i najzwyczajniej w świecie się uśmiecha. Tego uczucia nie da się opisać... Wyobraźcie jednak sobie, że ten moment nigdy nie następuje. Nasz mały skarb nigdy nie uśmiecha się na nasz widok, nigdy się do nas nie przytuli. Te trudne doświadczenie jest udziałem wielu matek wychowujących dzieci dotknięte autyzmem. To temat, który porusza, nic więc dziwnego, że zainteresowała się nim również Lisa Genova, autorka znakomitego "Motyla".


Głównymi bohaterkami powieści "Kochając syna" są dwie kobiety, które z pozoru nic nie łączy. Beth musi uporać się z poczuciem odrzucenia po zdradzie, jakiej dopuścił się jej mąż. Olivia nadal nie może poradzić sobie ze śmiercią syna, chłopca cierpiącego na autyzm, którego czasem tak ciężko było kochać. Przypadek sprawia, że obie doświadczone losem kobiety spotykają się, a ich historie odnajdują wspólny mianownik...

Lisa Genova znana jest z tego, że w swoich powieściach podejmuje trudne tematy i przedstawia je tak, że czytelnik jest w stanie je "poczuć", nawet jeśli nigdy wcześniej nie miał do czynienia z podobną tematyką. Nie inaczej jest w tym przypadku. Historia małego Anthony'ego wciąga od pierwszych stron. Z czasem, choć trudno w to uwierzyć, staje się jeszcze bardziej poruszająca, Genova dopuszcza bowiem do głosu samego chłopca. To bardzo ważny aspekt książki, dzięki któremu pisarka nie tylko wiarygodnie opisuje dylematy, jakie targają rodzicami autystycznego dziecka, ale również pozwala nam lepiej zrozumieć świat chorego maleństwa, który wbrew naszym wyobrażeniom, może być naprawdę piękny. Autystyczne dziecko zachowuje się inaczej, jednak również ono ma wiele powodów do radości. Paradoksalnie być może to właśnie ono dostrzega piękno malych rzeczy o wiele wyraźniej niż wiele zupełnie zdrowych dzieci. Mam nadzieję, że ta myśl  dodaje siły tym, którzy problem znają od strony praktycznej...

Zakończenie naprawdę chwyta za serce, nawet jeśli nie wydaje się być do końca realne. W tym przypadku jest to jednak sprawa drugorzędna, chodzi bowiem o bardzo ważne przesłanie na potrzeby którego można nieco naciągnąć fakty.

Genova niewątpliwie wie, jak oczarować i poruszyć swoich czytelników, niestety tym razem wrażenia nie były aż tak silne, jak w przypadku rewelacyjnego "Motyla". O ile motyw autystycznego dziecka jest naprawdę przejmujący i udany, o tyle problematyka życia po zdradzie nieco męczy. Ten temat był już wielokrotnie rozkładany na czynniki pierwsze i nawet tej znakomitej pisarce nie udało się wydobyć z niego czegokolwiek więcej. Co prawda sam pomysł na połączenie historii dwóch kobiet wypada bardzo dobrze, wszelkie pozostałe wywody na temat życia Beth można było z czystym sumieniem sobie podarować. W moim odczuciu sprawiłoby to, że odczucia towarzyszące lekturze byłyby o wiele bardziej intensywne.

Co prawda "Kochając syna" nie jest najlepszą powieścią w dorobku pisarki, mimo to warto poświęcić jej nieco czasu, szczególnie jeśli poruszana w niej tematyka jest nam w jakiś sposób bliska. Genova stworzyła piękną, chwytającą za serce opowieść i po raz kolejny zmusiła czytelnika, by zainteresował się ważnym tematem. Zachęcam.


Kochając syna [Lisa Genova] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

7 komentarzy:

 1. Może spróbuję zmierzyć się najpierw z innymi - lepszymi książkami autorki, żeby się do niej przekonać, a dopiero po tym sięgnę po tą pozycję :)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Ja również, niestety nie czytałam jeszcze jej żadnej książki, chcę zacząć od ,,Motyla".

   Usuń
 3. Nie jestem jeszcze mamą, nie znam tego uczucia kiedy dziecko się uśmiecha właśnie do ciebie, z takim zaufaniem i miłością, ale mam nadzieję, że kiedyś to zobaczę, poczuję... :)
  A po książkę sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam jeszcze książki tej pisarki, ale chyba od tej nie zacznę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Motyl" był świetny! Mam jeszcze "Lewą stronę życia", ale nie przeczytałam. Jeśli ta druga także mi się spodoba, to na pewno sięgnę po "Kochając syna".

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie trudne tematy w książkach. Zmuszają mnie do wielu refleksji na temat życia. Nie miałam jeszcze okazji czytać książek tej autorki, ale widziałam ,,Lewą stronę życia" w bibliotece i nie mogę się doczekać kiedy wypożyczę :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...