21.07.2014

"Grzeczna dziewczynka" Alina BiałowąsAutor: Alina Białowąs
tytuł oryginału: Grzeczna dziewczynka
wydawnictwo: e-bookowo
data wydania: 2014Alina Białowąs urodziła się we Wrocławiu i tam mieszka aż do dzisiaj. Jej marzeniem była kariera dziennikarki, jednak życie napisało dla niej inny, choć równie ciekawy scenariusz. Jej debiutancka książka, "Galeria uczuć", spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony czytelniczek. Najnowsza książka, "Grzeczna dziewczynka", póki co dostępna jest jedynie w formie elektronicznej. Jestem jednak przekonana, że już niedługo któryś z wydawców dostrzeże jej potencjał i pojawi się na księgarnianych półkach.

Główną bohaterką książki jest dwudziestopięcioletnia Karolina Wysocka. Pomimo młodego wieku, kobieta ma już za sobą nieudane małżeństwo. Oglądając film z własnego ślubu, próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, jak w przyszłości uniknąć błędów, które popełniła w przeszłości.

Czytelnicy zapewne dość szybko dojdą do wniosku, że Karolina ma przed sobą naprawdę wiele pracy. Naiwność, o  ile nie głupota, zdają się być na stałe wpisane w jej zachowanie. Niejedna osoba będzie przecierać oczy ze zdumienia, że młoda, inteligentna osoba, może nieustannie ignorować bardzo oczywiste zagrożenia. Kobieta zdaje się być zupełnie zaślepiona miłością i pozostaje obojętna na to, co zdają się widzieć wszystkie osoby w jej najbliższym otoczeniu. Cóż, można się na nią złościć i niedowierzać, trzeba jednak wziąć pod uwagę kim jest nasza bohaterka. To młoda dziewczyna, która ma już za sobą jeden, bolesny zawód miłosny. Od dłuższego czasu jest sama, a obserwując silne uczucie, jakim darzą się jej rodzice, nieustannie marzy o równie romantycznej miłości. Karolina jest bardzo zakompleksiona, swoje niepowodzenie w miłości tłumaczy mankamentem swej urody, jakim są w jej przekonaniu piegi. Od lat utwierdza się w przekonaniu, że normalny mężczyzna nie może zainteresować się kimś, kto wygląda tak jak ona. Gdy w życiu dziewczyny pojawia się niesamowicie przystojny mężczyzna, Karolina nie może nadziwić się swojemu szczęściu. Kilka szarmanckich gestów wystarcza, by uwierzyła, że na jej drodze stanął ktoś naprawdę wyjątkowy, z kim będzie mogła spędzić resztę życia. Co prawda w ich związku nie brakuje mniej przyjemnych momentów, jednak z reguły potrafi je sobie wytłumaczyć brakiem doświadczenia i obycia w kontaktach z mężczyznami. Tak bardzo pragnie zapełnić pustkę w swoim sercu, że przystaje na coraz to nowe kompromisy i upokorzenia. Wszystko w imię miłości... 

Wbrew pozorom kobiet, które zachowują się podobnie jak Karolina, jest naprawdę bardzo wiele. Alina Białowąs doskonale opisała sposób ich myślenia i zachowania. Tak jak nasza bohaterka najczęściej dostrzegają one niepokojące sygnały, jednak wolą się okłamywać, niż dopuścić myśl, że związek nie ma przyszłości. Podobnie jak Karolina, próbują ukryć problemy przed najbliższymi i czasem mijają nawet lata, zanim ktoś jest w stanie dostrzec ich dramat. Być może właśnie dlatego warto sięgnąć po "Grzeczną dziewczynkę" - niewykluczone, że ktoś, kogo znamy, znajduje się w podobnej sytuacji i potrzebuje wsparcia...

Alina Białowąs w swojej najnowszej powieści, po raz kolejny zdołała udowodnić, że jest naprawdę uważną obserwatorką życia. Tworzone przez nią bohaterki to postacie bardzo realistyczne, którym nie brakuje zarówno zalet, jak i wad. W gruncie rzeczy wcale nie musimy ich lubić, ważniejsze jest, że ich zachowania wywołują w nas autentyczne emocje i skłaniają do głębszych przemyśleń. Wartka akcja sprawia, że powieść czyta się bardzo szybko. Choć dobrze wiemy, jak historia się kończy, w żaden sposób nie umniejsza to przyjemności czytania. Jak wspomniałam na początku, mam nadzieję, że powieść już wkrótce zostanie wydana na papierze. Z całą pewnością na to zasługuje i jestem przekonana, że już wkrótce znajdzie spore grono wiernych czytelników. Serdecznie polecam.

Grzeczna dziewczynka [Alina Białowąs] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

16 komentarzy:

 1. Myślę, że mogłaby mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszy mnie Twoja entuzjastyczna opinia gdyż mam już własny egzemplarz książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się ciekawa lektura, chętnie po nią sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się ciekawie. Oby treść wyszła w postaci papierniczej. Czytam ebooki, ale teraz mam popsuty sprzęt :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Cóż, ciekawi mnie treść tej książki, tym bardziej że sama znam osoby, które funkcjonują w taki sposób. Z resztą na pewno nie tylko ja - sądzę że jest to uniwersalny problem. Będę miała na uwadze zarówno tego e-booka jak i samo nazwisko autorki, jeśli w przyszłości na nią natrafię.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam "Galerię uczuć" i miło wspominać, fajnie że autorka napisała kolejną książkę. Nie zwróciłam wcześniej uwagi, ze to e-book. Mam nadzieję, że papierowa wersja również powstanie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Będę musiała poczekać na papierową wersję, bo elektroniczne w ogóle do mnie nie przemawiają :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niezwykła powieść. Bardzo mnie ujęła i poruszyła.

  OdpowiedzUsuń
 9. Cieszę się, że powstała nowa książka tej autorki. Jeśli chodzi o "Grzeczną dziewczynkę", to jestem dopiero w połowie, bo nie lubię e-booków. Trzymam kciuki za wydanie papierowe, które postawię na półce i nie raz do niego wrócę. Pozdrawiam serdecznie.
  http://balakier-style.pl/

  OdpowiedzUsuń
 10. Już recenzja u Cyrysi zwróciła moją uwagę na tę pozycję, a każda kolejna tylko wzbudza coraz większą ciekawość.

  OdpowiedzUsuń
 11. A on pewnie nałogowiec jakiś chociaż przystojny...

  OdpowiedzUsuń
 12. Słyszałam dużo pozytywów o innej książce tej autorki i w sumie chyba nawet jestem zaintrygowana jej twórczością :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo żałuję, że książka wydana jest jedynie w wersji elektronicznej. Mam nadzieję, że doczekamy się wersji papierowej, która z pewnością wtedy trafi do większej liczby czytelników. Nie każdy posiada, niestety, czytnik ebooków. :))

  OdpowiedzUsuń
 14. Jeśli przedstawia tak autentyczne zachowania, to chętnie sięgam po takie książki:)

  OdpowiedzUsuń
 15. strasznie mnie zaciekawiłaś, chyba jej poszukam i przeczytam z usmiechem na ustas;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Poszukuję kontaktu z autorką, PILNE !!!! OK

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...