6.02.2019

"Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA" Michelle McNamaraAutor: Michelle McNamara
Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Wydawnictwo: Znak
tytuł oryginału: I'll Be Gone in the Dark: One Woman's Obsessive Search for the Golden State Killer
data wydania: 14 stycznia 2019
ISBN: 9788324055548
liczba stron: 400Każdy z nas może wymienić jakieś zajęcia, które sprawiają mu szczególną przyjemność i którym chętnie się oddaje. Dla jednych będzie to czytanie książek, dla innych kolekcjonowanie znaczków, egzotyczne podróże, czy też uprawianie sportu. Wyobraźcie teraz sobie, że zajęcie, które nieustannie zaprząta Wasz umysł to ... poszukiwanie seryjnego gwałciciela i mordercy, który nigdy nie został schwytany. To w jego kierunku nieustannie zmierzają Wasze myśli. Gdy cierpicie na bezsenność, sięgacie po laptopa, w nadziei odnalezienia kolejnych śladów jego działalności. Jesteście gotowi poświęcić swój czas i pieniądze, choć nie macie najmniejszej pewności, że zbliżacie się do właściwego celu. Na szalę stawiacie nawet Wasze stosunki z najbliższymi, ale po prostu nie możecie inaczej. Myśl o zabójcy, którego nigdy nie udało się schwytać, nie pozwala Wam postępować inaczej... Tak właśnie czuła się Michelle McNamara, postać autentyczna, która swoje życie poświęciła poszukiwaniom psychopaty, którego nazwała Golden State Killerem. "Obsesja zbrodni..." to właśnie książka o tych karkołomnych poszukiwaniach, podążaniu za nawet najmniejszymi tropami, ale i opis szeregu brutalnych przestępstw, próba "namalowania" słowami portretu człowieka, który przez wiele lat pozostał nieuchwytny. Michelle McNamara niestety nie zdołała ukończyć swojej książki, jej życie zakończyło się zbyt szybko i na swój sposób też tragicznie. Doprawdy wielka szkoda, że tak się stało, bo, jak na ironię, niedługo po opublikowaniu jej książki, uzupełnionej i zakończonej przez jej bliskich, do więzienia trafił człowiek, którego tak rozpaczliwie próbowała odnaleźć...

"Obsesja zbrodni..." nie jest typową opowieścią o niebezpiecznym przestępcy i jego zbrodniach. To również opowieść o samej Michelle, o tym, co wydarzyło się w jej życiu, co sprawiło, że zaczęła poszukiwać nieuchwytnego psychopatę, i jak te poszukiwania wpłynęły na jej życie. Mało tego, okazuje się bowiem, że autorka książki nie jest odosobnionym przypadkiem osoby obsesyjnie drążącej w przeszłości. Okazuje się, że takich osób jest o wiele więcej, a ich działania są na tyle wartościowe, że często śledzą je również prawdziwi policjanci. McNamara otworzyła nam furtkę to niezwykłego, nieco przerażającego świata, w którym tysiące ludzi każdego dnia poświęca swój czas i energię na rozwiązywanie niebezpiecznych zagadek. Fascynacja, z jaką autorka oddaje się swoim poszukiwaniom niewątpliwie robi wrażenie, choć momentami chciałoby się nią "potrząsnąć" i uświadomić jej, jak niesamowitych ludzi ma wokół siebie. Na autentyczny podziw zasługuje mąż pisarki, który nie tylko pogodził się z obsesją żony, ale znalazł sposób, by przy jej pomocy nadal pozostać jej bliski. To bardzo karkołomne zadanie i raczej niewiele osób znalazłoby w sobie dość samozapracia, by zrobić coś podobnego.

Co do samego Golden State Killera, jest wręcz niewiarygodne, że pomimo pięćdziesięciu gwałtów i dziesięciu sadystycznych morderstw, człowiek ten pozostał nieuchwytny na tak wiele lat. McNamara opisuje szereg przedmiotów powiązanych z przestępcą, wspomina masę osób, które miały w swoim życiu wątpliwą przyjemność go spotkać. Powstały liczne portrety pamięciowe, pojawiło się wielu podejrzanych, mimo to ten jeden, właściwy sprawca przez długie lata cieszył się wolnością. 

Choć książka obfituje w szczegóły jakże licznych przestępstw, czyta się ją stosunkowo łatwo. Autorka zadbała o to, by nie przytłoczyć czytelnika nadmierną ilością informacji, za każdym razem, gdy robiło się zbyt "ciężko" wprowadza jakieś urozmaicenie, dorzuca lekką anegdotę, wtrąca jakiś epizod z własnego życia. I choć z jednej strony wydaje się to być nieco chaotyczne, bez tego typu zabiegów trudno byłoby objąć umysłem informacje, którym autorka poświęciła przecież większość swego życia.

"Obsesja zbrodni..." to interesująca historia obsesyjnego podążania za jednym z najbardziej przerażających zbrodniarzy w historii. Doprawdy wielka szkoda, że kobieta, która tak rozpaczliwie poszukiwała sprawcy, nie dożyła chwili, w której został schwytany. Trudno jednoznacznie ocenić jej zachowanie, jeśli jednak choć w najmniejszym stopniu zdołała przyczynić się do schwytania zbrodniarza, to jej trud nie poszedł na marne. Zachęcam do lektury tej nietypowej, zdecydowanie dającej do myślenia książki.
 

1 komentarz:

  1. Skoro to prawdziwa historia, to jestem nią, jak najbardziej zaintrygowana. 😊

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...