20.05.2016

"Kiedy księżyc jest nisko" Nadia Hashimi


Autor: Nadia Hashimi
Wydawnictwo: Kobiece
tłumaczenie: Ewa Morycińska-Dzius
tytuł oryginału: When the Moon is Low
data wydania: 28 kwietnia 2016
ISBN: 9788365442833
liczba stron: 392


Słowo "uchodźca" od dłuższego czasu wzbudza duże emocje. Jedni reagują z entuzjazmem, opisując jak napływ uchodźców może zmienić sytuację starzejącej się Europy, inni mówią o strachu przed terroryzmem, niestety nie brakuje również takich, którzy słysząc to słowo zaczynają zachowywać się agresywnie. Kim tak naprawdę jest uchodźca? Czy to człowiek gorszej kategorii? Czy faktycznie przemierza setki kilometrów, by bezwstydnie korzystać z dobroci opieki socjalnej w bardziej zamożnych krajach? Nadia Hashimi przedstawia nam jedną z wielu rodzin uchodźców, choć fikcyjnych, to na wskroś prawdziwych. Czy mamy odwagę poznać ich bliżej?

Życie Feriby zaczyna komplikować się już w chwili, gdy przychodzi na świat. Jej matka umiera podczas porodu i nie brakuje osób, które obarczają ją winą za to tragiczne wydarzenie. Jej dzieciństwo jest pasmem trudnych doświadczeń, jednak wszystko wskazuje na to, że fortuna wreszcie zaczyna się do niej uśmiechać. Przychodzi jej związać się z wyjątkowo dobrym i troskliwym mężczyzną, ma trójkę cudownych dzieci. Niestety los postanawia po raz kolejny wystawić ją na próbę. W obliczu coraz bardziej dotkliwego reżimu fundamentalistów decyduje się wyruszyć w długą i niebezpieczną podróż do Europy. Podróż, w którą musi udać się wyłącznie z dziećmi choć wie, że jako samotna kobieta napotka na wiele dodatkowych trudności. Czy ta historia ma szansę dobrze się zakończyć? Niczego nie można być pewnym...

Mając w pamięci niezwykle udaną debiutancką powieść Hashimi, "Afgańską perłę", byłam pewna, że ta historia również mnie uwiedzie. I rzeczywiście, bardzo trudno mi było przerwać lekturę i chyba jeszcze trudniej przestać porównywać losów bohaterów z tym, co obecnie dzieje się na świecie. Autorka w bardzo plastyczny sposób przedstawia nam trudności, z jakimi borykają się uchodźcy. Bezwzględni przemytnicy, ludzie niechętni fali napływających uchodźców, ale również i tacy, którzy zupełnie bezinteresowanie poświęcają swój wolny czas, by im pomóc. Desperackie próby przmierzenia kolejnych odcinków drogi, często z narażeniem życia... 

Bardzo dobrze, że taka książka zostaje wydana właśnie teraz, gdy temat jest tak palący. Mam nadzieję, że za jej sprawą czytelnicy przestaną doszukiwać się w każdym uchodźcy potencjalnego terrorysty, a dostrzegą człowieka, który zmuszony jest wyruszyć w długą i niebezpieczną podróż, bez najmniejszej gwarancji, że kiedykolwiek dotrze do celu. 

Wartka akcja, ciekawe sploty zdarzeń, sympatyczna bohaterka sprawiają, że książkę czyta się z dużym zainteresowaniem. "Kiedy księżyc jest nisko" to powieść o przezwyciężaniu niewyobrażalnych trudności, odwadze, desperacji, miłości. To książka, która zmusza nas do zastanowienia się nad samym sobą i nad kondycją naszego społeczeństwa. Czy potrafimy jeszcze otworzyć się na drugiego człowieka, zaakceptować go takim, jakim jest, uszanować jego kulturę? Zwykle tego typu książki polecam przede wszystkim osobom zainteresowanym tematyką, jednak tym razem powieść polecam wszystkim, bo temat jest nie tylko aktualny, ale i bardzo ważny. Tak więc zachęcam do lektury.

5 komentarzy:

 1. Myślę, że to coś bardziej dla mojej mamy, nie dla mnie ;)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka jest na pewno ważna i warta przeczytania, ale jaj obecnie nie mam jej w planach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tematyka książki nie wzbudziła mojego zainteresowania, dlatego nie będę na silę się do niej przekonywać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje się na dość dobrą i ciekawą powieść. Może kiedyś się skusze, jak tylko znajdę czas, bo ogrom książek na chwilę obecną mnie przeraża. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie widziałam jej jeszcze w księgarniach, ale może po prostu nie zwróciłam uwagi... Godna przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...