01.07.2018

"The Call: Inwazja" Peadar Ó Guilín
Autor: Peadar Ó Guilín
Tłumaczenie: Agnieszka Kalus
Cykl: The Call (tom 2)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
tytuł oryginału: The Invasion
data wydania: 6 czerwca 2018
ISBN: 9788379769186
liczba stron: 379
Seria "The Call" składa się z dwóch części i z założenia jest przeznaczona dla młodzieży. Pod pojęciem młodzież należy jednak rozumieć nieco starsze nastolatki, obie książki bowiem obfitują w brutalne sceny i koszmarne opisy. Jest czego się bać, ale też trudno przestać czytać, historia jest bowiem naprawdę ciekawa. Tym bardziej, że pośród całego tego okrucieństwa, nie brakuje też opisów niezwykłego uroku kraju, jakim jest Irlandia. 

Nessa zdołała przetrwać Wyzwanie i wydaje się, że wreszcie może odetchnąć z ulgą. Wszystko, o czym marzy, to kolejne spotkanie z Anto. Niestety los po raz kolejny zdaje się z niej kpić. Właśnie rozpoczęło się prowadzone na szeroką skalę polowanie na zdrajców, którzy zawarli pakt z wrogami. Nessa, kaleka dziewczyna, która przeżyła Wyzwanie, jest oczywistą kandydatką do tytułu zdrajcy. Karą ma stać się dożywotnie zesłanie do Szaroziemi. Tymczasem Sídhe przygotowują się do ponownego zasiedlenia Irlandii. Niewielka grupa ocalałych, w tym Anto, próbuje powstrzymać to, co nieuniknione. Czy dla ludzkości naprawdę nie ma już ratunku?

"The Call: Inwazja" to zakończenie historii zapoczątkowanej w "The Call: Wezwanie". Tym razem znajomość pierwszej części jest naprawdę wskazana. Inaczej trudno jest wciągnąć się w historię i zrozumieć skomplikowaną sytuację Nessy i Anto. Podobnie jak w pierwszej części, jest mrocznie i okrutnie. Osoby o bujnej wyobraźni raczej nie powinny czytać tej książki przed snem. Akcja toczy się bardzo szybko i nie brakuje tu niespodzianek. Napięcie wzrasta z minuty na minutę, tym trudniej choć na chwilę przerwać czytanie. Trudno również pogodzić się z niesprawiedliwością losu, jaka dotknęła Nessę. Dziewczyna przetrwała, choć nikt nie dawał jej najmniejszej szansy, teraz jednak zamiast zasłużonego spokoju, otrzymuje bilet powrotny do piekła. Zostaje całkowicie sama, wśród wrogów, odepchnięta od tych, którzy powinni jej sprzyjać i ją wspierać. Pewnie dlatego czytelnik bardzo gorąco jej kibicuje i nie przestaje wierzyć, że po raz kolejny dokona niemożliwego.

Podobnie jak w pierwszej części, również tutaj trudno nie zauważyć, jak wielkim uczuciem autor książki darzy Irlandię. Pomimo wszelkich okrucieństw, gdzieś w oddali nieustannie przebija się piękno przyrody. To bardzo ciekawa kombinacja, sprawiająca, że książka wyróżnia się wśród innych z tego gatunku. Zakończenie pozostawia lekki niedosmak, mam wrażenie, że książce dobrze zrobiłby jeszcze jeden rozdział. Z drugiej strony może i dobrze, że pewne sprawy pozostają owiane tajemnicą i każdy może na ich temat spekulować. Kto wie, może to furtka do kolejnej książki, historii z innej perspektywy?

Seria "The Call" poniekąd przeraża, ale i wciąga. Zaskakująca fabuła sprawia, że chętnie zapominamy się w niezwykłej historii, wraz z bohaterami przeżywamy mrożące w żyłach perypetie. Jestem pewna, że "The Call" przypadnie do gustu wielu nastolatkom, warto więc wziąć ją pod uwagę jako potencjalny prezent. Jak już wspomniałam, zalecam czytanie we właściwiej kolejności, a więc na początku "Wyzwanie". Warto jednak od razu zaopatrzyć się w obie części, bo rozpoczynając przygodę z tak nietuzinkową historią, trudno przerwać, zanim pozna się zakończenie. Zachęcam do lektury.

3 komentarze:

 1. Raczej nie przeczytam, mimo że lubię kulturę irlandzką i irlandzką mitologię. Mimo to książki przeznaczone dla nastolatek nie są dla mnie, nie lubię ich logiki i sposobu budowania fabuły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie dla nastolatek ale czasem warto poczytać, choćby po to, by wiedzieć, jakimi historiami nastolatki obecnie żyją :-) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Czytałam tom 1 podobał mi się i mam nadzieję, że z czasie i drugi poznam :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...