15.03.2016

"Fitness mózgu" Elkhonon Goldberg, Alvaro Fernandez


Autor: Elkhonon Goldberg, Alvaro Fernandez
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
tłumaczenie: Małgorzata Guzowska
tytuł oryginału: The SharpBrains Guide to Brain Fitness: How to Optimize Brain Health and Performance at Any Age
data wydania: 15 maja 2015
ISBN: 9788301181949
liczba stron: 196
ebook dostępny na WoblinkuNie od dzisiaj wiadomo, że człowiek jest w stanie wykorzystać bardzo niewielką część potencjału swojego mózgu. Równie jasne jest, że aby utrzymać ten organ w dobrej kondycji, należy ... z niego korzystać - im częściej, tym lepiej. Na tym oczywistości niestety się kończą, bo choć regularnie jesteśmy zasypywani informacjami na temat tego, co rzekomo wpływa na sprawność mózgu, wiele informacji nie ma jakiegokolwiek pokrycia. Efekt jest taki, że wiele osób, którym zależy na sprawnym umyśle, jest przekonana, że dostarcza mu potrzebych bodźców, podczas gdy w praktyce ich działania nie przynoszą jakichkolwiek wymiernych efektów. Autorzy książki "Fitness mózgu" postanowili zebrać w jednym miejscu wszystkie istotne infomacje na temat działania mózgu, jak również wyjaśnić, co tak naprawdę można zrobić, by przez długie lata cieszyć się dobrą pamięcią. Zawiodą się jednak ci, którzy liczą na proste rozwiązania. Potencjał naszego mózgu to temat obszerny, bardzo złożony i nadal nie do końca zbadany.

„Fitness mózgu” składa się z dziewięciu rozdziałów, które pozwolą nam zrozumieć jak zbudowany jest mózg, w jaki sposób działa, jak się zmienia pod wpływem uczenia się i zdobywania nowych doświadczeń, jakie czynniki rzeczywiście wpływają na jego sprawność. Niby nic nowego, a jednak w książce znajdziecie wiele zaskakujących faktów. Dlaczego regularne rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku, nie ma większego wpływu na nasz mózg? Co jest dla nas bardziej korzystne - oglądanie telewizji czy gra na komputerze? Czy nasza waga wpływa na sprawność mózgu? Dlaczego tak ważne jest dbanie o społeczne relacje? Podobnych pytań mogłabym wypisać naprawdę wiele i naprawdę cieszy mnie, że znalazłam pozycję, w której zamieszczone zostały wszystkie odpowiedzi.

Do każdego rozdziału dołączone zostały wywiady z wybitnymi naukowcami, które w moim odczuciu niestety bardzo niewiele wnoszą. Z jednej strony są to przydługie wywody na temat przeprowadzanych badań, które w bardzo niewielkim stopniu poszerzają naszą wiedzę na temat mózgu, z drugiej to parę wartościowych spostrzeżeń ... o których mieliśmy okazję przeczytać w poprzedzającym wywiad rozdziale. Momentami wydawało mi się, że źle zaznaczyłam miejsce, w którym ostatnio skończyłam lekturę i znowu czytam to samo. Mam wrażenie, że obecność wywiadów ma przede wszystkim na celu powiększenie objętości całej książki. Zabieg raczej krzywdzący, bo w ten sposób najciekawsze informacje momentami rozpływają się w potoku niepotrzebnych wywodów. 

W ostatecznym rozrachunku książka wypada jednak całkiem pozytywnie i powinni się nią zainteresować wszyscy, którzy pragną przez długie lata cieszyć się sprawnym umysłem. Lektura zajmie Wam kilka dni, jednak to, czego się dowiecie, może wpłynąc na całe Wasze życie. Zachęcam.Ebook dostępny na platformie
8 komentarzy:

 1. Ciekawa publikacja - ludzki mózg to taki... zadziwiający narząd. I wciąż niezbadany w pełni. Ale chyba nie dla mnie ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fitness mózgu? Kto wie, może wyleczyłaby moje zakwasy mózgu, które pojawiają się co pół roku po sesji... ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mózg jest zachwycający w swoim niezrozumieniu. Nauka na razie sięgnęła czubka góry lodowej, jeszcze tyle zostało do odkrycia. Ale to, co już wiemy, jest mocno ciekawe. Pozdrawiam! :)

  www.majuskula.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno dużo ciekawego dowiedziałabym się z tej książki. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa publikacja, z chęcią bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba właśnie tę książkę powinnam przeczytać, bo ostatnio mój mózg wyjątkowo szwankuje. ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...